Beharangozók

Oscar De La Hoya vs Fernando Vargas Beharangozó

Oscar De La Hoya vs Fernando Vargas WBC, WBA nagyváltósúlyú címegyesítő mérkőzés! Las Vegas Mandalay Bay
- Oscar De La Hoya "Golden Boy"
- (34-2-0; 27KO) a WBC nagyváltósúlyú bajnoka
- Fernando Vargas "Ferocious"
- (22-1-0; 20KO) a WBA nagyváltósúlyú bajnoka


A nagyváltósúly:

A nagyváltósúly a 60-as évek elején jelent meg, mint különálló divízió. Számtalan bajnok, és nagyszerű mérkőzések jellemezték, és itt is óriási egyéniségek rakták le örök névjegyüket, bekerülve a halhatatlanok közé. Az olasz Sandro Mazzinghi volt az, aki a hatvanas évek kiemelkedő, és meghatározó alakja volt. A WBA címét nyolc, a WBC-t négy alkalommal szerezte meg. A 70-es években a japán származású Koichi Wajima volt az, aki WBC övét nyolcszor, míg a WBA övet kilencszer védte meg sikerrel. Ezt követően minden világszervezetnél egymást váltották a bajnokok. A nyolcvanas évek közepe felé a négy súlycsoportban is bajnok Thomas Hearns is letette névjegyét a nagyváltósúlyúak közt, és négy WBC győztes címmérkőzés követően följebb lépve, középsúlyban majd félnehézben is világbajnok lett. A kilencvenes évek már jobban megosztotta a világszervezetek trónjait. A WBC-nél egyeduralkodó Terry Norris 19 alkalommal emelhette a magasba az övet, a WBA-nél az argentin Julio Cesar Vasquez mondhatta el ugyanezt magáról, aki a jelenlegi IBF bajnokot Ronald Winky Wright-ot is legyőzte. Vasquez-nek 10 sikeres címvédése volt pályafutása alatt. Norris-t a WBC-nél Keit Mullings fosztotta meg az övétől, majd harmadik címvédő meccsén Javier Castillejo jobbnak bizonyult tőle.

Javier Castillejo 2001. június 23-án találkozott Oscar De La Hoya-val, aki akkorra már nagypehelyben, kisváltóban és váltósúlyban is bajnoki címet szerzett. Hoya-nak ez volt a bemutatkozó mérkőzése nagyváltóban. "Golden Boy" a 12 menetes találkozón végig fölényben bokszolt. 11 menetben a pontozók is őt látták jobbnak, és az utolsóban egy pazar kombinációt követően padlóra került a bajnok Castillejo, de felállt és kihúzta még a menet végéig.

Hoya-nak a Vargas elleni lesz az első címvédése ebben a súlycsoportban. A WBA-nél '96-ban Vasquez-nek a francia Laurent Boudouani egy ötödik menetben elért KO-val parancsolt megálljt. Majd '99-ben David Reid tette ugyanezt Boudouani-val. 2000-ben Reid, Felix Trinidad-al találta szembe magát egy izgalmas mérkőzésen, ahol Trinidad már a harmadik menetben padlóra került, de összeszedte magát és a hetedikben már Reid érezte túlságosan közelinek a szőnyeget. Trinidad végül a 12-ik menetben háromszor is leütötte Reid-et és pontozással nyerte a mérkőzést.

Fernando Vargas 2000 decemberében csapott össze Trinidad-al, és egy nagyon hajtós mérkőzésen, az első menetben a bajnok padlóra küldte Vargas-t, majd ahogy nőtt a menetek száma egyre kiegyenlítettebbé vált a küzdelem.. Csakhogy Vargas az utolsó két menetben teljesen elkészült az erejével, és a jobb kondícióban lévő Trinidad háromszor is padlóra küldte. Ez után a bíró megállította a küzdelmet. Trinidad megvált az övtől, és a megüresedett helyre ismét Vargas pályázott Shibata Flores-al egyetemben. Kettejük összecsapására 2001. szeptember 22-én került sor. Flores nem jelentett nagy kihívást Vargas számára, és a főleg testre mért bombáit követően, Flores a hetedik menetben guggolásba menekült, és a bíró megállította a küzdelmet.

A mérkőzés

"Bad Blood", azaz rossz vér nevet kapta a nem mindennapi találkozó. A nagyváltósúly jelenleg két meghatározó egyénisége fog összecsapni a hévégén (2002. szeptember 14.). Kétségtelenül ebben a súlycsoportban az év mérkőzésének lehetünk tanúi vasárnap hajnalban. A két öklöző között már régóta ellenségeskedés és kölcsönös gyűlölet van, ami a januári első közös sajtótájékoztatón is megmutatkozott, hiszen a heves szópárbaj majdnem verekedésbe torkollott. Az ellentét és nyilatkozatháború azóta is folyamatosan reflektorfényben tartja az összecsapást. Vargas többször kijelentette, hogy végleg leírja az "Aranyfiút" és megmutatja a világnak, hogy ki is ő, Fernando Vargas valójában.

Kettőjük összecsapásának az érdekessége, hogy mi módon képes Vargas feltörni ellenfele védekezését, és hogyan tud a közelébe kerülni anélkül, hogy ne kockáztasson túl sokat, az eleve kontrabunyóra berendezkedő Hoya-val szemben. Nagy igazság, hogy támadás nélkül nem lehet megnyerni egy mérkőzést. Esetünkben egyértelműen Vargas-nak kell az első menetekben fölényt kiharcolnia, ha komoly nyerési szándékkal lép a szorítóba. Hoya mozgását, az eléggé bebetonozott Vargas-nak nehéz lesz követni. Fontos tényező lehet, az aranyfiú felkészültsége is. De La Hoya a Nagy Medve tónál készült az elmúlt hónapokban, és elmondása szerint élete talán legjobb formájában várja a csatát. Floyd Mayweather, Oscar edzője elmondta, hogy óriási erőpróbán esett át tanítványa és a felkészülés alatt a legnagyobb hangsúlyt az erőnlétre helyezték, így nagyban sikerült javítani Hoya fizikai állóképességén. Vargas szintén kirobbanó formáról nyilatkozott, de ne felejtsük el, hogy ő egy vérbeli nagyváltósúlyú, míg Oscar nagypehelyben kezdte pályafutását, és mindössze egy mérkőzést tudhat magáénak ebben a súlycsoportban. A Castillejo elleni mérkőzés ugyan végig ment, de a spanyol, a maga 34 évével már igencsak túl van a fénykorán. Abból a mérkőzésből, nem igazán kerülhetett ki győztesen. Vargas sok szempontban hasonlít Felix Trinidadra, mindketten kemény, szívós erőbokszot tudnak. Érdekes lehet, hogy Tinidad-tól Hoya vitatható pontozással kapott ki, míg Vargas a 12. menetben háromszor is padlózott. Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy Vargas-al nagyváltóban, Hoya-val pedig váltósúlyban csaptak össze.

Felix Trinidad aki mindkettőjüket legyőzte, (Oscart a WBC váltósúlyú címtől, míg Vargas-t az IBF nagyváltósúlyú övétől fosztotta meg,) Hoya győzelmét várja. Trinidad szerint, De La Hoya fel fogja őrölni Vargas idegeit, és magabiztosan KO győzelemmel fejezi be a mérkőzést. Kostya Tszyu a kisváltósúly vitathatatlan bajnoka szintén Hoya győzelmét várja. Tszyu elmondta, hogy a nagyobb tapasztalat és rutin miatt tartja esélyesebbnek, és nem bízik a nem éppen hidegvéréről elhíresült Vargas-ban. Hozzátette, Vargas-nak egyetlen esélye van, ha közelharcot alakít ki, és az érzelmeit a ringen kívül hagyja, megpróbál tiszta fejjel a kötelek közé lépni.

Oscar De La Hoya "Golden Boy" (34-2-0; 27KO) a WBC nagyváltósúlyú bajnoka



De La Hoya pályafutása alatt mindössze két vereséget szedett össze, de sokak véleménye szerint csak Shane Mosley volt jobb nála. Hoya szinte már mindent elért a bokszban, amit szeretett volna. Számtalan világbajnokot megvert már (Jimmy Bredhalt; Jorge Paez; John-John Molina; Rafael Ruelas; Genaro Hernandez; Jesse James Leija; Julio Cesar Chavez) a nagypehelysúlytól egészen a váltósúlyig bezáróan. Volt a WBO nagypehelysúlyú; a WBO könnyűsúlyú; a WBC kisváltósúlyú; a WBC váltósúlyú bajnoka is.

De La Hoya nagyon technikás sokat mozgó bunyós. Erőssége, hogy nagyon gyors és pontos ütést képes bevinni ellenfeleinek. Főleg kombinációkkal operál, nem igazán kenyere a szurkálás, a két-három jobbegyenes aztán egy jobbhorog szinte minden mérkőzésén szerepel a repertoárban. Furcsa módon nem üti a klasszikus egyeneseket, hanem az egyenes és csapott közötti köztes ütésformát használ, ami elég szokatlan. Lábmunkája és állóképessége az egyik legjobb a mezőnyben, de fizikai ereje megkérdőjelezhető. Mind ütőerőben, mind fizikumban inkább a váltósúly fekszik jobban neki. A védekezése elég szellős, nagyon sokat mozog, de a kezeit már az első menetekben is leengedi, aztán szinte teljesen megfeledkezik arról, hogy néha fel is kellene tennie őket. Nagyon offenzív öklöző, aki mindenáron győzni akar, és folyamatosan megy előre. Hihetetlenül sokat üt, ám könnyedén megbosszulhatja magát, hogy az adok-kapokba is belemegy, amely nagyon veszélyes lehet Vargas ellen.

Fernando Vargas "Ferocious" (22-1-0; 20KO) a WBA nagyváltósúlyú bajnoka



Vargas nagyon kemény és agresszív bunyót képvisel, egy igazi nagyváltósúlyú. A súlycsoportjában az egyik - ha nem a legnagyobb - ütőerővel rendelkezik. Technikailag azonban kevésbé képzett mint Hoya. Sokat dolgozik testre, ami az ütőerejével párosulva könnyedén megrendíti ellenfeleit. Jobb kézzel szurkál, aztán ballal testre egymás után több horgot is üt. Nagyon jó felépítésű, fizikálisan nem okoz gondot neki - akár nagy iramban mellett sem - a 12 menet. Keveset mozog, lábmunkája nagyon gyengének mondható, szinte áll a ringben. Eléggé rohanó és meggondolatlan, nagyon sok ütésbe belelép. Keveset hajol el, viszont ameddig kontrolálni tudja, a kezei fönt vannak. A fejét ennek ellenére sokszor szabadon hagyja. Mentálisan, nem igazán áll a helyzet magaslatán, könnyen elveszíti az önkontrolt, és ilyenkor meggondolatlanul megy előre.

A Várható mérkőzés kép és az esélyek mindkét részről:

Hoya valószínűleg megpróbálja kimozogni Vargas-t, majd beugrásokkal és gyors kombinációkkal meglepni. Erre reálisan van esélye, hiszen jóval többet mozog a ringben. Ha sikerül Hoya-nak tartani a távolságot, akkor könnyedén nyerheti a meccset, persze csak ha nem áll le verekedni, hanem betartja végig a taktikát. Vargas-nak mindenképpen közel kell kerülnie Oscar-hoz, ha győzni akar. Ha sikerül belharcot kialakítania és bejönnek a balhorgok, akkor komoly gondban lehet Hoya. Az adok-kapok-ból nem tudni ki jönne ki győztesen, a technikásabb Hoya vagy az erősebb Vargas. Elképzelhető az is, hogy rögtön egymásnak esnek, és akkor már az első menetekben vége lehet a mérkőzésnek. Vargas-nak nagyobb esélye van mindenképpen egy KO győzelemre, Hoya-nál a pontozásos végkimenetel a reális. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy Oscar több mint egy éve (pontosan 1 év 3 hónapja) nem lépett ringbe élesben és közben egy súlyos kézsérülés is hátráltatta a felkészülésében. Ez majdnem igaz Vargas-ra is, aki a mérkőzés időpontjában csak egy héttel fog elmaradni az egy évtől.

Tippek a mérkőzésre!

Kótai Mihály: DeLaHoya pontozással nyer
Petrányi Zoltán: Vargas KO-val nyer
Veres László: DeLaHoya pontozással nyer
JollyDee: Vargas KO-val nyer
Molnár Zoltán: DeLaHoya pontozással nyer
Molnár Miklós: De La Hoya pontozással nyer
Profibox: Molnár Miklós

Fight.hu

Partnereink

Partnereink