Boxlegendák

Joe Louis - Billy Conn (1941)

Joe Louis - Billy Conn (1941)
Joe Louis, a "Barna Bombázó", akit már karrierje csúcsán is a nehézsúly egyik legendájaként emlegettek, 65 éve, 1941 június 18-án találkozott a félnehézsúlyú bajnok Billy Conn-al.
Louis 1937 júniusában nyerte el a nehézsúlyú világbajnoki címet James J. Braddock 8. menetbeli kiütésével, és azóta megállíthatatlan volt. Az eltelt négy év során egy páratlan, 17 mérkőzéses címvédő sorozattal - melyek nagy része kiütéssel végződött - írta be magát az ökölvívás történelmének arannyal futtatott lapjai közé. Billy Conn közel két éve volt a félnehézsúly bajnoka, személyében egy ragyogó technikájú, félelmetes gyorsaságú ökölvívó nézett farkasszemet a bajnokkal.

Ekkorra Louis nehézsúly feletti dominanciája már annyira nyomasztóvá vált, hogy a témával foglalkozó újságírók ellenfeleit "A hónap marhája klub legújabb tagja"-ként aposztrofálták. Conn nem törődött ezekkel a megjegyzésekkel, önbizalma határtalan volt. Olyannyira, hogy az már beképzeltségbe ment át, és az egyébként remek kézügyességű bokszoló a mérkőzés előtt saját készítésű rajzsorozatot tett közzé arról, hogy miként fogja kiütni neves ellenfelét.

A mérkőzésre New York-ban került sor, a média egyoldalú hozzáállása nyomán szinte mindenki biztosra vette a Bombázó győzelmét. Az első két menetben ez igazolódni is látszott, hiszen Louis fizikai fölényével egyszerűen elnyomta a kisebb Conn-t, aki talán túl megilletődötten kezdte a mérkőzést. Aztán a harmadik menettől a félnehézsúlyú bajnok is felpörgött, ahogy elkezdtek bejönni a balkezes ütései úgy egyre nagyobb kedvet kapott a harchoz. A negyedik menetben egy roppant pontos és erős jobbkezessel meglepte Louis-t, aki az ütéstől féltérdre esett, de már háromnál felállt és folytatta a küzdelmet. De az ötödik menet ismét Louis-é volt, az elején elkapta Conn-t, és menet végéig űzte-hajtotta a szorítóban. Ez a kép maradt a hatodik menetre is, ám a hetedikre Conn túlesett a holtponton, és magához ragadta a kezdeményezést. Balegyeneseivel, balhorgaival jól előzte meg a bajnokot, jól forgott le, nem állt be a kötelekhez verekedni, és remekül semlegesítette Louis legfőbb fegyverét, a jobb kezét. Már a kilencedik mentben látszott, hogy Louis gondban lesz, ha nem tud kitalálni valamit, Conn szép lassan behozta hátrányát, és kezdett pontelőnyre is szert tenni. A sarokban segédei valósággal őrjöngtek, már kezükben érezték a mérkőzést, lelki szemeikkel látták védencük derekén a bajnoki övet.

A tizenkettedik menetben egy újabb precíz és kemény jobbegyenes megrendítette Louis-t, aki csak nehezen húzta ki a menet végéig. Diadalittas segédei közölték az önmagát már ünnepeltető Conn-al, hogy már csak egy menetet kell megnyernie a győzelemhez (a pontozólapokon 7-4-1, 7-5 és 6-6 arányban Conn vezetett), mire ő így felelt "Miért csak pontozással nyerjek, mikor ki is tudom ütni?", és ezzel a szilárd meggyőződéssel indult ki a a tizenharmadik menetre. Felhagyott eddigi taktikájával, odaállt megverni és kiütni Louis-t - és ezzel élete egyik legnagyobb baklövését követte el. Louis ugyanis nem az a fajta bokszoló volt, akivel érdemes leállni ütéseket váltani, és mire ez Conn-nak eszébe juthatott volna már késő volt. Egy hatalmas jobbkezes megrendítette Conn-t, aki ezután csak kóválygott a ringben, majd nem sokkal a menet vége előtt egy újabb jobbkezestől Conn a padlón maradt, s Eddie Joseph ringbíró akkor fejezte be a számolást, mikor már csak két másodperc volt hátra a menetből.

Louis tehát kiütéssel védte meg címét, a közönség pedig visszavágóért kiáltott. Azonban közbeszólt egy nagyobb hatalom, és a felek katonának vonultak a második világháború idejére.

A nagy mérkőzés visszavágóját szinte napra pontosan öt évvel később rendezték, 1946 június 19-én. A New York-i Yankees stadionban 45.000 ember gyűlt össze az összecsapás napján, de csalódniuk kellett. A hosszú kihagyás nagyon megviselte Conn-t aki csak árnyéka volt egykori önmagának, a ringben Joe Louis az ökölvívás minden területén felülmúlta őt, és a 8. menetben kiütötte ellenfelét. Conn még két mérkőzést vívott, és bár mindkettőt megnyerte józan ésszel belátta, hogy felette már eljárt az idő, és még abban az évben befejezte pályafutását.

Partnereink

Partnereink