Bulvár

Novellák, rácsok, balhorgok

Novellák, rácsok, balhorgok
Egy hosszabb lélegzetvételű írás a magyar ökölvívás egyik legszínesebb egyéniségéről, Farkas Józsefről. Az UTE vezetőedzőjét nemrég nevezték ki a kadet-válogatott kapitányának.
"Ha nincs melletted a Mestered, úgy érzed magad, mint a kis herceg, mikor a Földön eszébe jut a rózsája, vagy ha még közelebb akarlak vinni a megértéshez - és olvastad is A kis herceget -, akkor azt mondom, a rózsa érzéseit kell átérezned, tudván: a kis herceg nem vigyázhat rád, mert egy messzi bolygón emberségre tanítja az életünk sivatagba zuhant pilótáit." - vall egyik írásában Farkas József bv. alezredes, az UTE öklözőinek vezetőedzője.

A ringek környékén igen ritka a széplelkű, írói vénával megáldott ökölvívó. S ha még hozzáteszem, hogy az illető a civil életben a büntetés-végrehajtás alezredeseként dolgozik, az olvasó rögtön rávágja: na, ne már! Hát igen, nem hétköznapi kombináció, az már biztos. Farkas József, az UTE vezetőedzője az egymástól homlokegyenest különböző területeken azonban sikerrel veszi az akadályokat, úgy véli, az ökölvívás, a „falak” mögött végzett munka és az irodalom művelése jól megfér egymással.

Gratulációval kezdtem beszélgetésünket, hiszen a hírek szerint a közeljövőben Farkas József irányítja a magyar kadet-válogatottat. Bár kinevezését a szövetségben még nem erősítették meg, de mindez már csak formalitás, néhány nap múlva a szükséges szignók is rákerülnek a megállapodásra. Feladata nem lesz egyszerű, első lépésként az ifiket kell felkészítenie a Siófokon, június 23-30 között megrendezésre kerülő Európa-bajnokságra.

- Amikor felkértek, először elgondolkodtam, hiányzik-e nekem még egy feladat. Aztán persze gyorsan döntöttem, ha az általam nagyra becsült emberek bíznak bennem, akkor el kell vállalnom. Szakmailag óriási a kihívás, nem sok idő van az Eb-ig. Sok az egyenlő képességű gyerek, ezért nehéz lesz dönteni, kik képviseljék majd a magyar színeket. Az Eb előtti tábor edzésmunkájában nagy csodát már nem lehet tenni, de tudom, a klubedzők felkészült állapotban küldik majd a versenyzőket. Nekem elsősorban a lelkiekre kell helyeznem a hangsúlyt, fontos szerepe lesz a pedagógiának. Ki kell hoznom a srácokból a bennük lévő eredményeket - mondta Farkas József, aki nem titkolta, edzőkollégái előtt is szeretne bizonyítani.

Az ökölvívással serdülőként megismerkedő 47 éves tréner tudatosan építette edzői karrierjét, a kétéves középfokú edzői oklevelet már a kiskunfélegyházi katonaévek alatt megszerezte, de még versenyzett a kecskeméti sportklub színeiben, amikor már annak utánpótlás szakágvezetői posztját is ellátta. Büszke mestereire, külön kiemelte mezőtúri nevelőedzőjét, Dacher Józsefet, de sokat tanult kiskunfélegyházi, csepeli mentoraitól is, ám úgy véli, igazán Kecskeméten vált belőle edző, ahol Balzsay Károly keze alatt tanulta a szakmát. Amikor azonban a jelenlegi felnőtt kapitány távozott a hírös városból, már ő sem érezte magát olyan jól, s visszatért szülőhelyére, Mezőtúrra, ahol tíz év alatt szinte a semmiből épített sikeres szakosztályt.

1997-ben újabb fordulat következett be életében, válása után Budapesten kezdett új életet. Megpróbálkozott az ökölvívó-menedzser szakmával is, de ez vakvágánynak bizonyult. A megoldást egy hirdetőújságban találta meg, melyben diplomával rendelkező nevelőtisztet kerestek. Ökölvívó szakedzői végzettségével Farkas József lett a befutó, aki tíz év alatt századosból alezredes, programszervezőből vezető nevelő lett. A pesti évek alatt természetesen a nagy szerelmet, az ökölvívóedzői munkát sem hagyta a spájzban, 1997-től Klein Csaba segítőjeként dolgozott a Tájfunnál, majd 2000-től az UTE vezetőedzői posztját látja el.

- Gyermekkoromban bohóc vagy nyomozó akartam lenni. Sokan azt mondják, a bohóc sikerült. Bár Colombo sem lettem, de úgy véltem, ha ez munka adódott, akkor smasszer leszek, a kettő nincs is olyan messze egymástól - jegyezte meg nem kevés humorral Farkas alezredes, akinek az UTE vezetőedzőjeként a "falakon" belül is megvan a kellő respektje. - A keménység mellett fontosnak tartom az emberi hangot, itt is elsődleges szerep jut a pedagógiának.

Persze, az amerikai példák kapcsán rögtön nekiszegeztem a kérdést, vezet-e edzéseket az elitélteknek? Mint kiderült, ezt a kezdetekben szorgalmazta, de a kollégák más véleményen voltak, úgy vélték, ne tanítsák még a börtönben is verekedni az bentlévőket. A kényes témát gyorsan rövidre zártuk, más vizekre eveztünk. Megtudtam, a munka feszültségét rendszeres futással vezeti le, ez afféle szelep számára, olyan, mint másnak a kocsma.

Az írás a másik foglalatosság, amely teljesen kikapcsolja a bunyóedzőt. Versek, novellák, regények segítségével fejezi ki folyamatosan kavargó érzelmeit. Nemrég a Fészek Klubban mutattak be műveiből egy összeállítást, melyet Kriszt László rendező állított színpadra. A siker nem maradt el, az őszinte gondolatok megérintették a "Kávéházi Művészeti Esték" rendezvénysorozat nézőit. A produkció eljutott Mezőtúrra, az alkotó szűkebb pátriájába is, ahol a két előadást több mint ötszáz ember nézte végig. Farkas József néhány írása nemsokára nyomtatásban is megjelenik, de mint elmondta, jelenleg is dolgozik egy gyerekeknek szóló rockopera szövegkönyvén, és egy Júdásról szóló anyagon is.

- Nekem az írás megnyugvást jelent. Fontos az érzés, hogy tudok hatni a világra. Ha egyetlen embert is megérintenek a soraim, az már nagy siker számomra. Nagy öröm volt, amikor a mezőtúri előadások után régi ismerősök, gyerekkori barátok gratuláltak. Mert hiába élek már tíz éve Budapesten, én mindig megmaradok mezőtúri srácnak.

Fight.hu

Partnereink

Partnereink